Evropa na náměstí

Olomouc, 9.5.2008

Na Horním náměstí v Olomouci se již poněkolikáté konaly úspěšné prezentace 27 států Evropské unie. Žáci základních a středních škol z Olomouckého kraje se s nadšením ujali za pomoci svých učitelů přípravy stánků a scének, které měly seznámit kolemjdoucí s kulturou, zvyky, jídlem a zajímavostmi ze států EU.

Každým rokem je stále více a více vidět, jak úroveň celé akce stoupá, ve stáncích jsou k dispozici stále zajímavější a bizarnější informace ohledně všech států a také kreativita, co se doprovodných her a kvizů týče, se stále zvyšuje. Svou zeměpisnou, politickou i dějepisnou zdatnost ohledně států EU si mohli návštěvníci otestovat opravdu v každém stánku a často tam na ně za odměnu čekal i nějaký ten malý, milý dáreček na památku. Ten kdo nechtěl zdolávat vědomostní vrcholy, mohl zdolávat i kopce, hokejové zápasy, jazykolamy nebo si zapamatovat výrazy z mezinárodních slovníčků. Stejně tak připravené pochoutky k ochutnání byly letos opravdu výtečné. Možná i proto, že se mladí účastníci snažili najít co nejoriginálnější recepty, aby chuťové buňky poznaly i jiné delikatesy než v předešlých letech.

Pro zpestření celého dne se na podiu odehrával doprovodný program v podobě tradičních romských tanců a písní, cimbálové muziky, moderního hip hopu, mrštných baletek a vlnících se břišních tanečnic, či rytmu plných stepařů. V odpoledních hodinách se představila také výborná zpěvačka Lenka Dusilová a hned po ní následovaly prezentace všech stánků v podobě pódiových scének. Tady se kreativitě meze nekladly, takže se na podiu vystřídali čeští myslitelé a panovníci, všemožní národní tanečníci, Marie Terezie, mořské panny, děti z Bullerbynu, Dj Tiesto, irští skřítci, antičtí bohové, Horkýže slíže a další veselá havěť. A aby té zábavy nebylo málo, celým dnem provázeli dva vtipní moderátoři, kteří se ovšem díky ochutnávání všech dobrot ve stáncích museli z podia opravdu odkutálet.

Díky sponzorům si všichni zúčastnění akční lidičkové odnesli zajímavé ceny a dostali nějakou tu dobrotu do žaludku. A co víc? Mohou využít nabídky United Games of Nations ČR a vyjet do některého z evropských států na mezinárodní výměnu mládeže.

Poděkování si zaslouží všichni. Žáci, učitelé, kteří pomohli mladým účastníkům s realizací, ředitelé škol, kteří umožnili, aby se jejich žáci této akce účastnili, všichni tanečníci, hudebníci, zvukaři. Poděkování za podporu a finanční zajištění akce patří Olomouckému kraji, Statutárnímu městu Olomouc, sponzorům a také organizátorům - Europe Direct, United Games of Nations ČR a Domu dětí a mládeže Olomouc.

Nashledanou na „Evropě 2009“.

Hana Křížková a Bětka Abrahámová, účastnice akce

Evropa na náměstí 2008 Evropa na náměstí 2008 Evropa na náměstí 2008 Evropa na náměstí 2008