tiskové zprávy

Olomoucká trojice vyráží reprezentovat

Olomouc, 3.8.2016

Trojici olomouckých biketrialistů čekají v následujících dnech hned dvě mistrovství světa. Bratři Tomáš a Vojtěch Vepřkovi zamíří o víkendu do Německa na UCI Trials World Youth Games – Světové hry mládeže. V pondělí pak začíná v Blansku mistrovství světa v biketrialu, kde se k oběma mladým závodníkům připojí i junior Lukáš Janka.

Třináctiletý Tomáš Vepřek se v obou závodech představí poprvé ve věkové kategorii minime. Vloni v mladších benjaminech získal titul mistra světa v biketrialu, na UCI šampionátu ale ve finále propadl na deváté místo. „Před rokem od Tomáše jako čerstvého držitele titulu v BIU všichni automaticky očekávali úspěch, což bylo psychicky náročné a Tom se bohužel nevyhnul chybám. Bylo přitom vidět, že našim klukům chybí více zkušeností se zahraničními závody podle UCI pravidel“, komentuje výkony na minulém šampionátu vedoucí olomouckého klubu Radek Janka. Mladší z bratrů Vojtěch v poussinech je letos v podobné pozici: má za sebou sice vítězství na biketrialovém mistrovství Evropy, v náročnějším závodě UCI jej ale čeká premiéra, protože vloni ještě kvůli nízkému věku závodit nemohl. „Snad vyjde alespoň postup do finále“, doufá Janka.

Světové hry mládeže končí v neděli a závodníky čeká rychlý přesun do Blanska, kde v pondělí začíná světový šampionát BIU. V kategorii junior zde bude Českou republiku reprezentovat mezi jinými také další jezdec Biketrial klubu Olomouc, sedmnáctiletý Lukáš Janka. „Počet jezdců na startovní listině je sice nižší než v UCI, ale Lukáš se ve své kategorii potká se soupeři, kteří už běžně jezdí domácí i světovou elitu. Velkým úspěchem by proto bylo umístění do 8. místa“, hodnotí realisticky šance závodníkův otec a šéf klubu v jedné osobě.

Svou formu trojice olomouckých reprezentantů prověřila o víkendu na závodě Trial Challenge, který se konal při UCI Trials Světovém poháru v rakouském Vöcklabrucku. Lukáš Janka zde na červené juniorské trati skončil druhý, Tomáš Vepřek zvítězil v zelené (minime) a Vojtěch Vepřek mezi benjaminy obsadil čtvrtou příčku.

Světové hry mládeže pořádané federací UCI jsou určeny jezdcům do šestnácti let a mají statut mládežnického mistrovství světa. Jezdí se od roku 2001 a zájem o ně stále roste. Letos je přihlášeno rekordních 174 závodníků. Z České republiky do německého Freiamtu vyráží čtrnáctičlenný reprezentační tým.

Mistrovství světa v biketrialu pod federací BIU se letos jede již po pětadvacáté a v moravském Blansku se koná opět po třech letech. Čeští jezdci mají výhodu domácího terénu, který znají z národních soutěží. O medaile zde bude bojovat 128 závodníků.

Radek Janka
předseda Biketrial klubu Olomouc
klub@biketrial-olomouc.cz
721 048 805
www.biketrial-olomouc.cz

Tomáš Vepřek (Trial Challenge Vöcklabruck 2016) Vojtěch Vepřek (Trial Challenge Vöcklabruck 2016) Lukáš Janka (Trial Challenge Vöcklabruck 2016)
Kliknutím na náhled získáte fotografii v plné kvalitě.

přehled tiskových zpráv…