vánoční lodičky

20. DEN

Otevřete si každý den od 1. prosince až do Štědrého dne jedno políčko našeho adventního kalendáře.
Seznámíte se s některou z vánočních tradic a můžete plnit úkol dne. 
Zpět na celý adventní kalendář

vánoční tradice

ÚKOL 20. DNE

Pondělí 21. prosince 2020 se zapíše do kronik mezi nejpozoruhodnější a nejvzácnější úkazy tohoto století. Planety Jupiter a Saturn najdeme již za soumraku, okolo 17. hodiny, v neskutečně těsné blízkosti. Obě planety bude dělit pouhých 6' (zhruba pětina průměru měsíčního úplňku) a pohled dalekohledem umožní spatřit obě planety i s jejich měsíci jako jakýsi měsíčně-planetární shluk. Vyjma planet se totiž ve zorném poli ukáží i Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto spolu se Saturnovým Titanem, Rheou, Thetys nebo Dione (případně dalšími podle průměru dalekohledu). Takto „Velká konjunkce" obou planetárních obrů a rodin jejich měsíců nastala naposledy 16. července 1623 a znovu se podobného pohledu dočkají až další generace 15. března 2080. Je to tedy vskutku úkaz století! Pokud vás zajímá více, přečtěte si celý článek na serveru astro.cz

Už od půlky prosince se postupně planety přibližují a bude-li dobré počasí, zkuste je na obloze najít. Pokud se to nepodaří, aspoň si rozsviťte další hvězdičku. 

PÍSNIČKA PRO TENTO DEN

Vánoční

hudba: Richard Krajčo
text: Richard Krajčo, Petr Harazin

Když už jsme měli hvězdný úkol, tak i dnešní písnička s oblohou souvisí – spoluautor textu Petr Harazin je členem skupiny Nebe a Karel Gott, který v písničce taky zpívá rozhodně pařil mezi hudební hvězdy. A dalo by se říci, že pořád patří – tím, že se s Richardem Krajčem dohodl, že skladbu zveřejní až rok po své smrti, jeho hvězda pořád nehasne. 

A kdo patří mezi vaše hudební hvězdy? A mezi ty „lidské“?

 

 

ZPĚT NA CELÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ