JAK VYUŽÍT PLEVEL
Při svých vycházkách do přírody potkáváte plevel – bylinky, které můžete sbírat a dobře využít. Na této stránce ukážeme, k čemu se některé nejběžnější dají použít.
Kopřiva dvoudomá
Roste jako plevel téměř všude a přitom je plná živin, které potřebujeme. List i kořen obsahují vitamíny B, C, provitamin A, železo, vápník, hořčík, mangan, kyselinu mravenčí, šťavelovou, třísloviny a další látky.
Čaj z listů se dá pít celý rok – zlepšuje duševní i fyzickou kondici. Odvar 2 lžičky čerstvých nebo sušených (nakrájených) listů necháme přejít varem ve 250 ml vody. 10 minut necháme louhovat, poté scedíme a pijeme vlažný po doušcích ráno a večer jeden šálek. Odvar z kořene čistí krev.
Nať se sbírá celá nejpozději do 20. května a nejlépe navečer, kdy ji celý den prohřívalo slunce. Nesbírat kolem hnojišť a podobných míst bohatých na dusík. Sušíme ji v dobře větratelné místnosti zavěšenou ve svazcích nebo rozloženou na platech. Listy ztmavnou a snadno se lámou – pak už stačí je zdrhnout se stonků. Zčernalé vyhazujeme. Uchováváme v uzavíratelných sklenicích nebo papírových pytlích.
Z čerstvých listů děláme špenát – drobně nasekáme a přelijeme vařící vodou – zbavíme se tak „žahavosti“. Dá se využít do zeleninových a masových polévek, salátů, omelet.
Elektronický herbář – kopřiva dvoudomá (Pharma Point)
Dědek kořenář – článek o kopřivách
Jitrocel kopinatý (i jitrocel větší)
Sbírá se od května do srpna, kdy kvete. Suší se na sluníčku volně rozložený a dosušuje ve větratelné místnosti. Snadno se zapařuje. Zčernalý vyhoďte.
Obsahuje vysoké množství vitamínu C, zinek, draslík, hořčiny, třísloviny.
Používá se při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest – tlumí kašel, podporuje vykašlávání, při trávicích poruchách spojených se zácpou, pomáhá při žaludečních vředech a vředech dvanácterníku, čerstvá šťáva při peptickém vředu, zánětlivých procesech v žaludku a ve střevě, i při Crohnově nemoci, čistí plíce, semena snižují hladinu krevního cukru, účinek na žaludek a játra, upravuje při zácpě (mírné a neškodné projímadlo, přitom účinné), obklady z čerstvých listů na léčení řezných ran, špatně se hojící rány, spáleniny, nežity, hlízy, bércové vředy, obklady z odvaru při zánětu spojivek a očních víček. Při zánětu nehtových lůžek, čerstvá šťáva vkápnutá do uší (nebo tampón namočený do šťávy či koncentrovaného odvaru) pomáhá při bolestech uší způsobených průvanem, mast na léčení vředů, zánětů, popálenin, šťáva z listů zastavuje krvácení z nosu.
Nálev: 1 lžička na šálek vroucí vody, vyluhovat 5 minut.
Odvar: 1 polévková lžíce na šálek vody, vaříme 10 minut, přecedíme. Pijeme 4 šálky denně.
Elektronický herbář – jitrocel kopinatý (Pharma Point)
Jitrocel kopinatý (Bylinkový ráj)
Smetanka lékařská (pampeliška)
Oblíbený plevel. List obsahuje vitamíny A, B, C, D a betakaroten, z minerálů křemík, draslík a vápník, účinné látky obsahuje hlavně kořen. Listy lze sbírat od května do října, kořen v dubnu nebo v říjnu. Listy sušíme v dobře větratelné místnosti v tenkých vrstvách a uchováváme v papírových pytlích nebo uzavřené nádobě v suchu.
Pampeliška čistí krev, podporuje činnost jater, ledvin i žlučníku. Uvolňuje křeče.
Český ženšenový čaj vyrobíte ze směsi 2–3 dílů listů kopřivy a jednoho dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhodíte hrst čerstvých omytých listů a přivedete znovu k varu, odstavíte na 20–30 minut pod pokličkou, scedíte, zchladíte a pijete dle potřeby. Budete-li chtít čaj podobných vlastností i v zimě, vezměte stejným dílem sušené listy pampelišky, kopřivy. Spařte asi lžíci řezané směsi čtvrt hodiny ve čtvrtlitru a můžete pít jako velmi univerzální čaj 2–4× za den kdykoliv.
Z čerstvých listů vyrobíme jarní salát: nasekáme na drobno, přidáme trochu cibule, soli – zálivka jako na hlávkový salát.
Pampeliškový med: 200 květů, 1,5 l vroucí vody, 1 citron, povaříme 1 hodinu, přecedíme, přidáme 1 kg cukru a vaříme do hustoty.
Elektronický herbář – smetanka lékařská (Pharma Point)
Dědek kořenář – článek o pampelišce
Sedmikráska obecná
Obsahuje antioxidanty
Sbírá se květ od dubna do září a suší.
Nálev se používá při nemocech dýchacích cest – rozpouští hlen a snižuje teplotu. Zevně lze použít jako přísada do koupelí k urychlení hojení ran. 3 lžičky usušených nebo čerstvých květů na 0,5 l vody, 20 minut vyluhovat, a po doušcích pít po celý den.
Svou nahořklou chutí pestří nejrůznější zeleninové saláty, například v kombinaci s dalšími jarními bylinkami jako je jitrocel, smetanka, fialka, hluchavka, listy jabloně, jahodník, řebříček, šťovík, také řeřicha, špenát, zelená petrželka, listy ředkviček mladé kopřivy, aj.
Elektronický herbář – sedmikráska obecná (Pharma Point)