masopust

TISKOVÉ ZPRÁVY

Informace a zprávy o činnosti Domu dětí a mládeže Olomouc, určené zejména pro média.

Masopustní dopoledne

Olomouc, 05.02.2021 • Masopoustní radovánky v olomouckém parku proběhly v úterý 16. února, o den později začal čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Tento den se křepčí, pije, tancuje a probíhá souboj Masopustu s Půstem, pánem postního období. Sic je hubený, bledý, na nohách jen hadrové onuce, v ruce dlouhé chudé bidlo, sílu však má. Dokáže bojovat s tučným rozpustilým divočákem Masopustem, který se ohání kyjem obaleným klobáskami a špekáčky. Divočák se nevzdává. Statečně se staví znovu a znovu na nohy. Šašek jim k tomu radostně bubnuje, kočička poskakuje.

Hastrmánkovi zpívají všechny žáby, které si poschovával po kapsách. Pečlivě střeží ulovenou dušičku a láká další do hrníčku.

Nevěsta Vlasta si užívá svého svatebního dne. V našem kraji nejsou obvyklé domluvené svatby, ale Vlasta je s vybraným ženichem spokojená. Myslím, že jiskřička lásky přeskočila, i ženich se tváří šťastně. Přejeme jim mnoho štěstí a kupu dětí k tomu.

Kostlivec hrozivě obchází, střeží pořádek a jen pohledem udržuje chladnou hlavu kozlíkovi. Medvědí kožíšek těší přízní hlavně děti.

Obraz holanského malíře 16.století Pietera Bruegela st.
Cituji (Dějiny umění/6 José Pijoan): Obraz předvádí ubohé masky, které jsou už zřejmě unaveny masopustním křepčením a chystají se na půst, jejž tu ohlašují ryby. Spontánní, živá přirozenost postav je ve skutečnosti výsledkem dlouhé práce, trpělivých kompozičních studií a promýšlení barevných gradací.

 

Šárka Marxová Kvochová

keramika@ddmolomouc.cz • 723 525 031 
oddělení  výtvarné výchovy DDM Olomouc

Ilustrační fotografie – Masopustní dopoledne (kliknutím na fotku se otevře v plné velikosti):

masopust_04 masopust_05  masopust_08 masopust_05  masopust_05 

Pro další informace, fotografie nebo logo DDM Olomouc kdykoliv kontaktujte oddělení vnější komunikace: Radek Ježowicz (propagace@ddmolomouc, 731 444 443).

Dům dětí a mládeže Olomouc je jedním z největších zařízení pro volný čas dětí, mládeže i dospělých v Olomouci. Každý rok umožňuje veřejnosti realizovat své kulturní, technické, sportovní i přírodovědné zájmy ve více než 150 kroužcích, provozuje Informační centrum mládeže a organizuje řadu příležitostných akcí a dětských táborů. DDM Olomouc nabízí „volný čas na přání pro všechny" na třech pracovištích – 17. listopadu 47, Janského 1 a Rožňavská 21.